Sowa, Król Myszy i Dziadek do orzechów

01.12.2023
Sowa, Król Myszy i Dziadek do orzechów

Wyjątkowe świąteczne witryny w Bydgoszczy i Wrocławiu

 

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, który od dawna kojarzy się z czekoladą, rodziną i śniegiem. To też wspaniałe historie, takie jak Dziadek do Orzechów, który był inspiracją do dwóch unikalnych witryn. Zobaczyć je możecie w Bydgoszczy (ul. Gdańska 65) i Wrocławiu (ul. Sucha 1, CH Wroclavia).

 

Tematem witryny jest Dziadek do Orzechów, który należy do kanonu świątecznych postaci. Warto w tym miejscu przywołać drugiego, tytułowego bohatera opowieści E.T.A Hoffmana - Króla Myszy, który często jest w dzisiejszej kulturze pomijany. A przecież opozycja tych dwóch postaci symbolizuje odwieczną walkę dobra i zła.

Tak jak w opowiadaniu witryna rozgrywa się na pograniczu świata realnego i wyśnionego. W mojej interpretacji stworzonej dla cukierni musiała znaleźć się jeszcze jedna postać - oczywiście Sowy. W dziecięcym pokoju wśród łakoci buszuje Król Myszy i jego świta. Czy staną się smaczną przekąską dla Sowy, która bacznie im się przygląda? Na to pytanie niech odpowiedzą widzowie.

- Kozerska Maria, projektantka witryny


Ponadto we Wroclavii zaskoczą Was unikatowe rzeźby z czekolady! Zegar wykonany z białej czekolady, dekorowany sztukaterią z czekolady gorzkiej, pokrytej jadalnym złotem. Konik wykonany głównie z czekolady mlecznej i gorzkiej, wszystkie dekoracje, jak siodełko czy uprząż, zostały wykonane z czekolady plastycznej i pomalowane jadalnym złotem. Na rzeźby zużyto łącznie 18 kg czekolady białej, mlecznej i gorzkiej oraz około 6 g jadalnego złota. Autorem pracy jest Maestro Czekolady Janusz Profus.

 

Dzisiaj jest poniedziałek 26 lutego. Imieniny obchodzą: Aleksander, Dionizy, Mirosław, Klaudian, Gerlinda