Wartości odżywcze pieczywa. Jaki rodzaj chleba jest najzdrowszy?

 

Chleb od wieków stanowił podstawę żywienia. Zwłaszcza w Polsce pieczywo to jeden z najważniejszych elementów nie tylko rodzimej kuchni, ale i kultury. Moda na zdrowe odżywianie i liczne diety bezglutenowe sprawiła, że pojawiły się dyskusje dotyczące chleba – jeść go, czy nie jeść? Odpowiadamy, czy każde pieczywo jest zdrowe. Sprawdź, które rodzaje chleba warto włączyć do jadłospisu.

 

Najpopularniejsze rodzaje chleba – jaki wybrać?

Mąka i woda – tyle wystarczy, aby upiec najprostszy chleb. Jednak obecnie przepisy są znacznie bardziej urozmaicone, a wynika to nie tylko ze stosowanych składników, ale i sposobu przygotowania pieczywa.

Chleby różnią się m.in. zbożem, z którego powstała mąka. Najpopularniejsze są: pszenica, żyto, owies, jęczmień, orkisz, gryka. To jednak nie wszystko, bo pieczywo dzieli się również na:

  • jasne – użyta mąka jest oczyszczona z otrębów i drobno zmielona,

  • ciemne – inaczej zwane razowym; powstaje z mąki zmielonej z całych ziaren, zawiera dużą ilość białka oraz błonnika,

  • mieszane – są to chleby pszenno-żytnie lub pszenno-jęczmienne z dodatkiem zarówno jasnych, jak i ciemnych typów mąk.

Obecnie coraz popularniejsze są chleby bezglutenowe, na bazie mąki kukurydzianej, jaglanej czy amarantusowej.

Dodatkowo wyróżnia się dwa podstawowe sposoby przygotowywania ciasta na chleb:

  • na zakwasie – podstawę stanowi zakwas przygotowany ze sfermentowanej mąki oraz wody. Takie pieczywo jest bardziej zbite, lekko kwaskowe w smaku oraz na dłużej zachowuje świeżość;

  • na drożdżach – do pieczenia wykorzystuje się rozczyn z drożdży piekarskich. Tego rodzaju chleby dominują w piekarniach ze względu na szybkość wykonania oraz uniwersalność zastosowania w kuchni.

Pieczywo dobrej jakości, czyli jakie?

Na przestrzeni lat proces pieczenia chleba stopniowo ulegał zmianie Wszystko to za sprawą nowych technologii oraz zwiększania efektywności produkcji. W konsekwencji coraz częściej można trafić na pieczywo słabej jakości.

Wybierając chleb, zwracaj uwagę na jego skład. Choć wydaje się, że trudno podrobić tak proste składniki, jak mąka czy woda, zdarzają się drobne oszustwa. Przede wszystkim unikaj wszelkich polepszaczy smaku i koloru, w tym dodatków takich jak karmel, które nadają ciemnej barwy, by chleb „udawał” razowy. Zrezygnuj również z produktów mącznych głęboko mrożonych oraz pakowanych w folię, do odgrzewania. Są one pozbawione wartości odżywczych, a wręcz wypełnione konserwantami.

Kupuj chleby tradycyjne, najlepiej oferowane w piekarniach i cukierniach z tradycją. Pieczywo dobrej jakości powinno być ciężkie i pachnące. Dobrze, jeśli do wypieku została użyta razowa mąka, obfita w witaminy B oraz błonnik. Wybieraj również bułki oraz chleby z ziarnami i bakaliami.

pieczywo

Chleb w codziennej diecie – korzyści dla zdrowia

Produkty zbożowe, w tym pieczywo, mają ważne miejsce w piramidzie żywieniowej. Chleb i wypieki stanowią znaczny procent dziennego zapotrzebowania na węglowodany, które dostarczają energii i biorą udział w procesach metabolicznych.

Jak wcześniej wspominaliśmy, zarówno drożdże, jak i zakwas chlebowy to cenne źródła witaminy z grupy B oraz błonnika. Składniki te doskonale wpływają na pracę jelit, układu odpornościowego czy nerwowego.

Dodatkowo zawarty w pszenicy kwas glutaminowy jako ważny aminokwas wspiera pracę mózgu, zwłaszcza podczas długotrwałego wysiłku umysłowego.

Pieczywo a odchudzanie – co mówią eksperci?

Wbrew pozorom dobrej jakości pieczywo, najlepiej razowe, nie tuczy, a wręcz przeciwnie – pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki. Wynika to z wysokiej zawartości błonnika, który wspiera perystaltykę jelit, a co za tym idzie, przyspiesza trawienie. Ponadto spożycie kromki ciemnego chleba przedłuża uczucie sytości.

Warto łączyć chleb z dietetycznymi pastami warzywnymi oraz chudymi twarożkami. Dzięki temu zwykła kanapka doskonale sprawdzi się jako pożywny posiłek.

Spróbuj pieczywa z oferty Cukierni Sowa!

W codziennej diecie nie rezygnuj z dobrej jakości pieczywa. Pamiętaj jednak, by starannie wybierać produkty, unikać sztucznych dodatków i polepszaczy. Chleby oraz bułki wypiekane jak za dawnych czasów znajdziesz w ofercie naszej Cukierni Sowa w Olsztynie, Białymstoku, Lublinie i wielu innych miastach. Codziennie wyrabiamy świeże pieczywo, abyś mógł zawsze cieszyć się doskonałą jakością naturalnych produktów. Odkryj nasze wypieki!