Arabika – wszystko, co musisz wiedzieć o tej wyśmienitej kawie

 

 

Arabika uważana jest za najszlachetniejszą odmianę kawy. Stanowi zdecydowaną większość światowych upraw, co przekłada się na jej ogromną popularność. Łagodna i o charakterystycznym smaku – trafia w gusta zarówno początkujących kawoszy, jak i prawdziwych znawców. Co jest takiego szczególnego w jej ziarnach? Na czym polega sekret jej uprawy? Dowiedz się wszystkiego o arabice oraz poznaj sposoby parzenia tej aromatycznej kawy.

Odmiany kawy arabika – czym się charakteryzują?

Arabika to najpopularniejszy gatunek kawy. Została odkryta w Etiopii w IX wieku. Stamtąd trafiła na Bliski Wschód, gdzie Arabowie rozwinęli potencjał ziaren, a następnie do pozostałych regionów świata. Ziarna arabiki wyróżniają się zielonkawą barwą i podłużnym kształtem z esowatą bruzdą pośrodku. Ta odmiana kawowca jest szczególnie wrażliwa na zmiany środowiska oraz przeróżne choroby. Przez to jej uprawa uważana jest za bardziej wymagająca niż w przypadku innych gatunków. Przekłada się to również na wyższą cenę. Słynna kawa arabska jest szczególnie delikatna w smaku, ponieważ ma stosunkowo niską zawartość kofeiny oraz goryczy. Można wyczuć w niej całą gamę nut, od owocowych i kwiatowych po orzechowe i karmelowe.

Do najważniejszych odmian arabiki należą:

  • Typica – naturalna, nieskażona ingerencją człowieka; wyróżnia się czystym smakiem;

  • Bourbon – jej cechy rozpoznawcze to bogactwo aromatu i lekka słodycz;

  • Geisha – najdroższa odmiana, którą można docenić w zaawansowanych metodach parzenia kawy.

odmiany arabiki

Gdzie rośnie kawowiec i jak się go uprawia?

Kawowiec to nieduże drzewo wyrastające do dwóch metrów wysokości. Uprawiany jest w Afryce, Ameryce Południowej i Centralnej oraz południowej Azji, a więc obszarach położonych między Zwrotnikiem Raka a Zwrotnikiem Koziorożca. Kawa wymaga szczególnych warunków środowiskowych. Kluczowy jest tu gorący, subtropikalny klimat oraz stały poziom opadów. Znaczenie ma tu również położenie upraw. Roślina potrzebuje do wzrostu dużej wysokości – od 900 m n.p.m., jednak wiele plantacji znajduje się jeszcze wyżej.

Mimo że kawowiec lubi wysokie temperatury, nie znosi nadmiernego nasłonecznienia. Plantatorzy muszą pilnować więc, aby drzewa były odpowiednio ocienione. Warto zaznaczyć, że wszelkie zmiany pogody mogą znacząco wpłynąć na plony, co wpływa na rynkowe ceny tego surowca.

Tam znajdują się największe zbiory kawy na świecie

Słysząc słowo „kawa”, zwykle na myśl przychodzi jeden kraj: Brazylia. Nic dziwnego, od lat jest to największy producent tego surowca na świecie. Uznaje się, że aż 30% rynkowych zasobów pochodzi właśnie z brazylijskich wzgórz. Tamtejsze ziarna wyróżniają się niską kwasowością i czekoladowymi nutami.

Na drugim miejscu plasuje się Wietnam, kraj, który niewielu kojarzy z małą czarną. Jak się jednak okazuje, kawowce dobrze radzą sobie w klimacie południowo-zachodniej Azji.

Nie można zapomnieć również o Kolumbii, która zamyka podium największych producentów. Tamtejsze kawowce uprawiane są w typowych dla kraju małych gospodarstwach. Kolumbijska kawa ma wyjątkowy smak i orzechowy aromat.

Jeżeli chodzi o produkcję arabiki, do wymienionych regionów dołącza również Afryka, a dokładniej Etiopia. Doskonałe warunki klimatyczne oraz ręczne zbiory gwarantują wyjątkowe doznania z delektowania się tą odmianą.

Czego jeszcze nie wiesz o kawie?

Myślisz, że kawa nie ma przed Tobą tajemnic? Sprawdź, czy wiedziałeś o tych faktach!

  1. Światowa wartość handlu kawą sięga 100 mld dolarów rocznie i pod tym względem wyprzedza ją jedynie ropa.

  2. Istnieje co najmniej kilkadziesiąt sposobów parzenia kawy.

  3. Jan Sebastian Bach napisał utwór „Kantata o kawie”.

  4. Filiżanka małej czarnej to źródło witamin z grupy B, a także potasu i magnezu.

  5. W średniowieczu napój został czasowo zakazany ze względu na… pobudzanie radykalnego myślenia.

  6. Owoce kawowca są jadalne, przypominają wiśnie.

Poczuj smak prawdziwej kawy w Cukierni Sowa!

Czujesz już w powietrzu unoszący się kawowy aromat? Odwiedź nas w Cukierni Sowa, gdzie skosztujesz przepysznych napojów przygotowanych na bazie czystej arabiki. Możesz wypić swoje ulubione espresso lub rozsmakować się w mlecznym latte macchiato. Jeśli chciałbyś delektować się arabiką w zaciszu własnego domu, polecamy parzenie kawy z ziaren naszej ekologicznej kawy Sowa Caffe. Specjalnie dobrane odmiany pochodzące z Ameryki Południowej i Centralnej gwarantują niezapomniane doznania.