Bakalie: dlaczego warto je jeść i jak wykorzystać je w kuchni?

Bakalie: dlaczego warto je jeść i jak wykorzystać je w kuchni?

 

Bakalie kojarzą głównie z okresem świąt, bo to właśnie wtedy dodaje się je do pysznych mazurków, keksów, makowców czy innych dań na słodko. Jednak to również pyszna i zdrowa przekąska na co dzień, która błyskawicznie dodaje energii. Popularnymi „mieszankami studenckimi” zajadają się nie tylko osoby uczące się. W naszym artykule piszemy o rodzajach bakalii, ich składnikach odżywczych i zastosowaniu w kuchni. Sprawdź, z czym najlepiej smakują orzechy i rodzynki!

Od fig do fistaszków. Jakie są rodzaje bakalii?

Mianem bakalii określa się różnego typu suszone owoce oraz orzechy. Oprócz powszechnie znanych rodzynek i fistaszków, do tej grupy można zaliczyć także m.in.:

  • kandyzowane skórki pomarańczy i cytryny,

  • daktyle, suszone morele,

  • orzechy nerkowca, migdały, orzechy włoskie i laskowe.

Lista jest o wiele dłuższa, bo bakalie to szeroka grupa produktów. Jest ich tak dużo, jak różnych jest odmian orzechów i rodzajów owoców, które nadają się do suszenia. Dzięki temu procesowi można je przechowywać przez bardzo długi czas, bez utraty cennych wartości odżywczych i smaku.

Bakalie w diecie – jakie mają wartości odżywcze?

Jak powszechnie wiadomo, suszone owoce i orzechy mają bardzo dużo wartości odżywczych, a wiele osób nazywa je zdrowymi zamiennikami słodyczy. Mają rację! Te naturalne produkty stanowią doskonałą alternatywę dla wysokoprzetworzonych batoników i ciastek z marketu.

Mimo to trzeba jednak uważać. Choć w bakaliach znajduje się mnóstwo cennych składników odżywczych i witamin, nie należy przesadzać z ich ilością, bo są bardzo kaloryczne. Wszystko za sprawą tłustych orzechów oraz sporej ilości cukru w owocach, zwłaszcza tych kandyzowanych. Jednak jeśli potrafisz zachować umiar, bakalie to świetna i zdrowa przekąska.

Jakie wartości odżywcze zawierają? Przede wszystkim potas, magnez, błonnik, a także witaminę E i kwas foliowy. Jak mówią dietetycy, regularne spożywanie bakalii chroni przed rozwojem nowotworów i zmniejsza ryzyko zawału serca. Poza tym orzechy regulują ciśnienie i pracę tarczycy, a suszone śliwki usprawniają pracę jelit.

bakalie w kuchni

Jak wybierać bakalie, żeby były zdrowe?

Niestety obróbka produktów spożywczych nie omija nawet bakalii. Suszone owoce, a w szczególności suszone morele, zawierają dodatek dwutlenku siarki. Celem takiego zabiegu jest zapobieganie rozwojowi pleśni i bakterii oraz poprawa wyglądu produktu. Efektem ubocznym stosowania tego konserwantu jest zmniejszenie ilości cennych witamin w owocach.

Jak więc uniknąć kupowania przetworzonych bakalii? Specjaliści zalecają, aby wybierać te, które… nie wyglądają idealnie. Na przykład, niesiarkowane morele są ciemne i miękkie w dotyku, a te pryskane – jasne i twarde. Warto też czytać dokładnie składy produktów, gdyż zawartość chemicznych dodatków powinna być wskazana na opakowaniu. Uważać należy też na pleśń w orzechach, szczególnie tych sprowadzanych np. z Brazylii. Dla bezpieczeństwa najlepiej wybieraj orzechy rodzime: laskowe czy włoskie.

Bakalie w wypiekach i nie tylko

Bakalie to najczęstszy dodatek do ciast wielkanocnych i bożonarodzeniowych. Na wiosnę suszone owoce i orzechy królują w mazurkach, sernikach czy keksach. Na Gwiazdkę z kolei, nie może ich zabraknąć w wypiekach korzennych, np. piernikach, babkach marchewkowych czy innych słodkich ciastach, ale nie tylko!

W polskiej kuchni kresowej tradycją jest przygotowywanie kutii, czyli potrawy z pszenicy, maku i właśnie różnego typu bakalii. Innym przykładem są tzw. kluski z makiem, czyli makaron z makiem, rodzynkami i orzechami. Suszone owoce to też obowiązkowy dodatek do kompotu z korzennymi przyprawami i polskimi owocami.

Jednak bakalie spożywa się przecież przez cały rok, nie tylko od święta! Pyszne rogaliki, makowce, ciasteczka z orzechami i rodzynkami znajdziesz w naszej cukierni. Również torty przygotowujemy, wykorzystując te zdrowe dodatki.

Spróbuj słodkości z bakaliami od Cukierni Sowa!

Bakalie to zdrowy zamiennik cukru, dodawaj więc je do swoich wypieków przez cały rok, nie tylko do świątecznych ciast. Jeśli jednak pieczenie nie jest Twoją najmocniejszą stroną, skosztuj smacznych słodkości przygotowanych przez profesjonalistów z Cukierni Sowa. Znajdziesz u nas szeroki wybór smacznych wypieków, ciast, tortów i deserów z bakaliami. Zapraszamy do spróbowania wyrobów prosto od naszych mistrzów, na przykład z cukierni w Elblągu i Olsztynie!

 

Dzisiaj jest czwartek 25 kwietnia. Imieniny obchodzą: Kaliksta, Ewodia, Markusław, Jarosław, Ewodiusz, Marek, Piotr