Jak upiec idealny sernik? Sprawdź porady ekspertów

Jak upiec idealny sernik? Sprawdź porady ekspertów

 

Znany na całym świecie deser, który w Polsce uchodzi za wypiek narodowy. O czym mowa? Oczywiście o serniku! Ten wypiek na bazie twarogu ma długą historię i jeszcze dłuższą listę odmian. Z pianką, na zimno, z owocami - istnieje tyle wersji, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Przygotowanie idealnego sernika jest sztuką, lecz z odpowiednimi wskazówkami uda Ci się upiec ten królewski deser. Poznaj przepis, który zawsze się uda!

Zacznijmy od historii

Pierwsze wzmianki o serniku pochodzą już ze starożytności. Ponoć częstowano nim zwycięzców pierwszych igrzysk olimpijskich w antycznej Grecji. Później Rzymianie zaadaptowali przepis na to ciasto. W skład pierwszych serników, zwanych w zależności od rodzaju libum lub placenta, wchodziły przede wszystkim ser, jajka, mąka oraz miód. W krajach anglosaskich, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, dokąd przepis dotarł w średniowieczu, wypiek ten występuje pod nazwą cheesecake i obejmuje dużą grupę serowych deserów. Mówi się, że do Polski sernik przybył prosto z Wiednia wraz z królem Janem III Sobieskim. Tu szybko rozsmakowali się w nim klienci lokalnych cukierni i wkrótce zaczęły powstawać kolejne, tym razem polskie odmiany wyśmienitego deseru.

Podstawowe rodzaje serników

Rozpowszechnienie ciasta serowego na cały świat doprowadziło do pojawienia się wielu przepisów na sernik. Rozmaitość ta wynikała z dostępności składników, upodobań lokalnych smakoszy czy miejscowych tradycji cukiernictwa. Do najbardziej znanych rodzajów serników należą:

  • sernik na zimno - ciasto serowe bez pieczenia, z dodatkiem żelatyny. Za spód zazwyczaj służą herbatniki, a na wierzch można wylać galaretkę. Świetna propozycja na lato,
  • sernik wiedeński - inspirowany austriackim topfenkuchen, choć w rzeczywistości przepis powstał w Polsce. Uchodzi za klasykę serników. Wyróżnia się brakiem spodu,
  • sernik nowojorski - swoją kremową konsystencję zawdzięcza serkowi Philadelphia oraz pieczeniu w kąpieli wodnej. Ma charakterystyczny biały kolor,
  • sernik krakowski - typowo polska wersja, na kruchym spodzie oraz z solidną porcją rodzynek. Tradycyjnie wierzch powinna zdobić „kratka” z ciasta oraz lukier.

Wiele z tych słynnych wypieków znajdziesz w naszych lokalach. Po najlepsze serowe ciasta z Bydgoszczy, Wrocławia lub Trójmiasta zajrzyj do Cukierni Sowa.

 

Jakie składniki będą Ci potrzebne

To oczywiście składniki odgrywają zasadniczą rolę w przygotowaniu idealnego sernika. Najważniejszym jest twaróg, który decyduje o konsystencji oraz smaku wypieku. Tradycyjnie wykorzystuje się biały ser mielony dwukrotnie. Wysoka zawartość tłuszczu gwarantuje, że ciasto będzie zwarte i kremowe. Wybierając twaróg sernikowy, zwróć uwagę na jego skład - wysoka zawartość wody oraz jogurtowa konsystencja to znak, że nie nadaje się do tradycyjnego sernika. Kolejnym ważnym elementem są jajka. Upewnij się, że pochodzą od sprawdzonego dostawcy - w Cukierni Sowa nie korzysta się w ogóle z jajek pochodzących od kur z chowu klatkowego - i są świeże, zwłaszcza w przypadku sernika bez pieczenia. W zależności od przepisu, do ciasta dodaje się osobno żółtka oraz ubite białka lub całe jaja. Do przygotowania sernika będą Ci potrzebne również:

  • mąka - przesiana, by zachowała puszystość,
  • cukier - zwykły oraz waniliowy,
  • masło - dodaje się je, gdy twaróg ma niską zawartość tłuszczu,
  • dodatki - rodzynki, skórka pomarańczowa, cytryna, czekolada itp.

Przepis to nie wszystko - te rady Ci pomogą!

Przepis wybrany? Składniki przygotowane? Doskonale! Poznaj teraz przydatne wskazówki, dzięki którym Twój sernik wyjdzie idealnie.

  1. Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
  2. Sernik upiecze się najbardziej równomiernie w kąpieli wodnej.
  3. Temperatura pieczenia nie powinna przekraczać 150 stopni - dzięki temu powierzchnia nie pęknie.
  4. Ciasto należy studzić przez 30-60 minut w uchylonym piekarniku.
  5. Sposobem na uniknięcie opadania jest dodanie całych jaj zamiast ubijania piany.
  6. Poprzez dodanie śmietany lub serka mascarpone do twarogu uzyskasz lżejszą konsystencję.

Czy znasz już sekret pysznego sernika?

Smakowitych serników nie może zabraknąć na stole podczas imprez rodzinnych lub firmowych. Różnorodność przepisów i sposobów podania pozwala na dopasowanie ciasta do indywidualnego gustu i okazji. Dzięki naszym radom wiesz już, jak przygotować ten wymagający wypiek. Mistrzowskie serniki znajdziesz natomiast w lokalach Cukierni Sowa w Bydgoszczy, Poznaniu oraz wielu innych miastach w Polsce.

Dzisiaj jest piątek 04 października. Imieniny obchodzą: Dalwin, Franciszek, Konrad, Konrada, Dalewin