Jesienne smaki – konfitury i powidła na długie wieczory

Jesienne smaki – konfitury i powidła na długie wieczory

 

Zamknięte w słoiczku witaminy oraz słodki zapach i owocowy smak przywodzące na myśl niezapomniany klimat wakacji mogą towarzyszyć Ci również jesienią. Wszystko dzięki przepysznym konfiturom i powidłom, które przydadzą się w kuchni m.in. do przekładania tortów i ciast. Pomogą Ci też wesprzeć odporność podczas chłodniejszych pór roku. Jak je przygotować i czy warto kupić gotowe przetwory np. z cukierni? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o zaprawach z owoców!

 

Domowe konfitury i powidła – pyszne owoce zamknięte w słoiku

 

Samodzielnie przygotowane przetwory cenimy przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Robiąc domowe konfitury czy powidła, możemy zdecydować np. o ilości dodawanego cukru. Najlepszym sposobem na umilenie sobie jesiennych wieczorów jest zatem słoiczek własnej konfitury lub zakup przetworów z cukierni, w której oprócz przepysznych tortów można kupić również tradycyjne wyroby z owoców.

 

Konfitury a powidła – najważniejsze różnice

 

Choć często używa się tych nazw zamiennie, konfitury i powidła różnią się dość istotnie. Kluczowa jest ilość owoców – w powidłach jest ich znacznie więcej. Jak jednak przyrządza się te przetwory? Różnice znajdziesz w tabeli:

 

 

konfitury

powidła

sposób przygotowania

powolne smażenie na patelni w gęstym, cukrowym syropie

gotowanie w garnku

rozmiar owoców

całe lub w dużych kawałkach

niewielkie kawałki

ilość cukru

w proporcji 1:1 lub 2:1 z pozostałymi składnikami

cukier nie jest konieczny, powidła można osłodzić np. dodając czekoladę

propozycje owoców

morele, porzeczki – te, które nie rozpadną się przy smażeniu

śliwki, dynia, gruszki, brzoskwinie

 

Jak wykorzystać w kuchni konfitury i powidła?

 

Po słoiczki wypełnione smakowitymi powidłami czy konfiturą zdecydowanie warto sięgnąć, gdy pijemy herbatę w chłodny, jesienny dzień. Gorąca czarna herbata z dodatkiem powideł śliwkowych i miodu będzie smakowała obłędnie i doskonale dopełni atmosferę pory roku za oknem. Owocowe przetwory można jednak wykorzystać także na wiele innych sposobów, więc zdecydowanie warto mieć w spiżarni kilka słoików. Do czego ich użyć? Oto kilka inspiracji:

  • do gofrów i naleśników,

  • do ciasta z kruchym spodem i kruszonką,

  • do muffinek z nadzieniem,

  • do owsianki na śniadanie.

Pyszne powidła można również jeść same wprost ze słoika lub posmarować nimi świeżą, mięciutką bułkę. Wiele tortów można przełożyć konfiturą, na przykład z czerwonej porzeczki. Świetnym przykładem jest Torcik Joli, który możesz kupić w Cukierni Sowa w Warszawie lub innym mieście blisko Ciebie.

cukiernia-sowa-konfitura

 

Jak przygotować domowe przetwory owocowe?

 

Domowej roboty konfitury i powidła są proste w przygotowaniu, jednak wymagają odrobiny wolnego czasu. Czego potrzebujesz do ich przyrządzenia? Lista jest niezwykle krótka! Spójrz:

  1. Słoiki – mogą być z odzysku, np. od majonezu lub przetworów z poprzednich lat. Muszą być dobrze umyte i wyparzone.

  2. Cukier – ma właściwości konserwujące, zapobiega też rozwojowi bakterii.

  3. Owoce – ważne, by były dobrej jakości. Sprawią, że przetwory będą niesamowicie smaczne.

Możesz zaoszczędzić czas i kupić gotowe konfitury. Warto czytać etykiety i kupować przetwory z miejsc sprawdzonych i zaufanych.

 

Odkryj smak przetworów z Cukierni Sowa!

Nasze Cukiernie to nie tylko torty, ciasta i smakowite kawy – w Warszawie i innych miastach w Polsce znajdziesz u Sowy także przepyszne powidła i konfitury: morelową, truskawkową czy wiśniową. Mamy w ofercie smakowite, klasyczne wyroby, które będą idealne na czas, gdy deszczowe chmury przeganiają słońce. Osłodź sobie chłodne, jesienne dni pysznymi konfiturami i uzupełnij domową spiżarnię przetworami z Cukierni Sowa!

 

Dzisiaj jest piątek 19 kwietnia. Imieniny obchodzą: Konrada, Leontyna, Werner, Leona, Włodzimierz, Irydion, Cieszyrad, Leon, Pafnucy