Pieczywo z niskim IG. Co to znaczy?

Pieczywo z niskim IG. Co to znaczy?

 

Zastanawiasz się, czy w diecie o niskim indeksie glikemicznym jest miejsce na pieczywo? Jak najbardziej jest, ale musi być ono wybierane z głową. Taki sposób odżywiania się nie wymaga rezygnacji z chleba i bułek, ale warto wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów w piekarni. W tym artykule Cukiernia Sowa wyjaśnia, czym jest właściwie indeks glikemiczny i od czego zależy. Radzimy także, jak komponować posiłki, by ich wskaźnik IG był niski. Jeśli poszukujesz praktycznej wiedzy na ten temat, znajdziesz w tym wpisie przydatne wskazówki. Zapraszamy do lektury!


 

Indeks glikemiczny – co to oznacza?

Trzeba przyznać, że pojęcie „indeks glikemiczny” mówi niewiele. IG, bo taki jest właśnie jego skrót, to wskaźnik, który określa wpływ posiłku na poziom glukozy we krwi w ciągu 2-3 godzin od jego spożycia. Co to oznacza w praktyce? Obliczając taki parametr dla danej potrawy, można dowiedzieć się, jak szybko po jej zjedzeniu zwiększy się stężenie cukru we krwi w porównaniu z tym, jakie wystąpiłoby po spożyciu tej samej ilości czystej glukozy. Im wyższy wynik, tym szybciej rośnie poziom cukru. Indeks glikemiczny produktów lub posiłków określa się w skali od 0 do 100, przy czym:

  • wysoki IG to wartość powyżej 70,

  • średni IG to przedział 56-70,

  • niski IG wynosi 55 lub mniej.

Dieta o niskim indeksie glikemicznym dedykowana jest m.in. osobom z cukrzycą i insulinoopornością. Polecana jest także tym, którym zależy na utracie masy ciała, a to ze względu na to, że na dłużej zapewnia uczucie sytości.

Od czego zależy IG produktu czy posiłku?

Jest wiele czynników, które wpływają na wartość indeksu glikemicznego dla danego produktu lub posiłku. Można wśród nich wskazać zawartość i rodzaj cukrów, obróbkę termiczną, stopień przetworzenia, skład, temperaturę spożycia, a w przypadku owoców i warzyw także stopień dojrzałości. I tak na przykład niski IG mają raczej produkty bogate w białka, tłuszcze i błonnik pokarmowy, a także te podawane na surowo lub krótko gotowane. Z kolei wysoki IG będą miały wyroby z wysoko przetworzonej mąki, długo gotowane w wodzie oraz bardzo dojrzałe owoce i warzywa. Dla ułatwienia, w tabeli ukazaliśmy przykładowe składniki pieczywa oraz ich wpływ na indeks glikemiczny.

Niski IG

Wysoki IG

mąka o niskim przemiale, np. pełnoziarnista

oczyszczona mąka pszenna

pestki, ziarna i nasiona, np. siemię lniane, orzechy

suszone owoce

płatki orkiszowe i owsiane

cukier, miód

Skomponuj zdrowe i pożywne śniadanie

Bardzo ważne jest zwracanie uwagi na całokształt swojego menu. Śniadanie dla cukrzyka czy osoby chcącej schudnąć będzie składało się zatem nie tylko z odpowiedniego pieczywa, ale także np. surowych warzyw, orzechów, roślin strączkowych czy mniej dojrzałych owoców. Jeśli chodzi o chleb, najlepszy będzie ten bez drożdży i mąki, bądź pełnoziarnisty z mąki z pełnego przemiału na zakwasie. Jak komponować pożywne śniadanie na diecie o niskim IG? Należy pamiętać o tym, że każdy posiłek powinien zawierać źródło:

  • błonnika (np. surowe warzywa, zbożowe produkty pełnoziarniste),

  • białka (nabiał, ryby, rośliny strączkowe),

  • tłuszczy (oliwa, orzechy, pestki i ziarna),

  • węglowodanów złożonych, czyli np. produkty zbożowe pełnoziarniste lub razowe.

chleb-mocy-cukiernia-sowa

Pieczywo z niskim IG w Cukierni Sowa

Zadbaliśmy o to, by w naszej ofercie pojawiło się pieczywo dla osób nie tylko o różnych upodobaniach smakowych, ale także potrzebach. Z tego powodu na półkach Cukierni Sowa nie mogło zabraknąć również propozycji o niskim indeksie glikemicznym. Polecamy bułki żytnie razowe IG z siemieniem lnianym oraz ziarnami słonecznika. Będą idealne na śniadanie dla całej rodziny.

Pyszne śniadania w naszych Cukierniach

Mamy nadzieję, że teraz wiesz już, jak wybierać odpowiednie pieczywo, będąc na diecie o niskim indeksie glikemicznym. Na śniadanie proponujemy pyszne chleby i bułki, które wypiekane są z najlepszych jakościowo składników. Dbamy o to, by każda nasza Cukiernia w Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Poznaniu i wielu innych miastach oferowała świeże pieczywo. Znajdź więc punkt najbliżej siebie i rozpocznij dzień zdrowo i przyjemnie!

 

Dzisiaj jest poniedziałek 26 lutego. Imieniny obchodzą: Aleksander, Dionizy, Mirosław, Klaudian, Gerlinda