Szczaw, botwina i orkisz: wielki powrót po latach

Szczaw, botwina i orkisz: wielki powrót po latach

 

Zwyczaje żywieniowe wciąż ewoluują. Całkiem niedawno, niezwykle modne były choćby egzotyczne składniki. Obecnie można z kolei zauważyć powrót do korzeni, a dokładniej do zbóż oraz warzyw popularnych w przeszłości. Czy warto przerzucić się na pieczywo orkiszowe i jakie zalety mają szczaw lub botwina? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.


 

Tradycje i przepisy naszych babć

Tradycyjna polska kuchnia bazowała na lokalnych i łatwo dostępnych produktach. Powód jest dość oczywisty: możliwość przewozu żywności była dawniej bardzo ograniczona. Poza zasięgiem wyobraźni znajdowały się także supermarkety oferujące produkty z najodleglejszych zakątków świata.

Wzrost dostępności egzotycznych surowców spowodował, że staropolskie przepisy, które przechodziły z pokolenia na pokolenie, niemal zniknęły z codziennego menu. Trend zaczął się jednak odwracać, a coraz więcej osób włącza do swojego menu zboża i rośliny lubiane od wieków. Jest to choćby orkisz, który pojawił się w Europie tysiące lat temu, a także szczaw i botwina. Jak wpisać je do swojego jadłospisu? Nie musisz wcale spędzać długich godzin w kuchni: wystarczy, że zaopatrzysz się w dania na wynos z Cukierni Sowa.

oferta-na-wynos-botwinka-zupa-szczawiowa

Krem ze szczawiu

Szczaw to roślina z rodziny rdestowatych (jak np. rabarbar) pochodząca z Azji i Europy Zachodniej. Była stosowana m.in. w starożytnym Egipcie, gdzie łagodzono przy jego pomocy dolegliwości trawienne, m.in. niestrawność. Co ciekawe, szczaw występuje pospolicie i można go spotkać na łąkach oraz przy brzegach wód. Jadalna część rośliny to zielone liście, które charakteryzują się kwaśnym smakiem.

Zalety szczawiu były wykorzystywane w Polsce przede wszystkim w zupach (popularną szczawiówkę gotowano już w średniowieczu). Zastosowanie rośliny jest jednak znacznie szersze, co świetnie pokazują dania na wynos. Np. krem ze szczawiu to danie w nowoczesnym wydaniu. Kwaskowata zupa intryguje ciemnozielonym kolorem, a pyszny krem będzie świetnym urozmaiceniem codziennego menu.

Botwinka z koperkiem

Kolejny klasyk kuchni polskiej? Apetyczna botwinka, którą często przygotowuje się w polskich domach wiosną i latem. Botwina to zaś nic innego jak młode buraki ćwikłowe. Zalicza się je do nowalijek, ponieważ pojawiają się w drugiej połowie kwietnia. Co ciekawe, do przygotowania zupy używa się nie tylko części korzeniowej rośliny, ale też łodyg i liści.

Zupa botwinka jest delikatna i bardzo orzeźwiająca. Jej łagodny smak doskonale podkreślają koperek oraz młode warzywa. Lekka zupa z chrupiącymi łodygami jest lubiana także przez dzieci, dlatego warto zaserwować ją całej rodzinie. I co najważniejsze, nie musisz posiadać do tego talentu kulinarnego: dania na wynos w Cukierni Sowa to także zupy z sezonowych warzyw, w tym botwinka z koperkiem.

chleb-orkiszowy-cukiernia-sowa

Chleb orkiszowy

Orkisz jest rośliną spokrewnioną z pszenicą. Jak wskazują badania archeologiczne, prawdopodobnie był już spożywany przez cywilizacje pierwotne w epoce brązu. Znali go także starożytni Rzymianie i Izraelici, którzy wytwarzali ze zboża mąkę. Z czasem wyparła go jednak pszenica, której mniejsze ziarna oraz miękkie łuski były łatwiejsze w obróbce. Wytrzymały orkisz wrócił właśnie do łask, a wyrabiane na jego bazie pieczywo cieszy się ogromną popularnością.

Mąka orkiszowa posiada przyjemny, lekko słodkawy smak. Jest pozbawiona goryczki, a powstałe na jej bazie ciasto jest sprężyste oraz ma delikatnie orzechowy aromat. Pieczywo orkiszowe to przede wszystkim chleby i bułki. Zazwyczaj dodaje się do nich także mąki powstałe z innych zbóż (np. pszenną i żytnią) oraz nasiona (np. ziarna słonecznika). Dzięki temu są jeszcze bardziej sycące oraz bogatsze w smaku. Chrupiący chleb orkiszowy komponuje się świetnie z różnorodnymi dodatkami. Można jeść go na słodko (np. z powidłami) lub wytrawnie (np. ze świeżymi warzywami i serem).

Dania na wynos z Cukierni Sowa

Powrót do produktów, które były znane od pokoleń to nie chwilowy trend: coraz więcej osób dostrzega, jak wiele zalet ma ich włączenie do swojego jadłospisu. Chcesz przekonać się, jak smakują szczaw, botwina oraz chleb orkiszowy? Zajdź do Cukierni Sowa i sprawdź gotowe dania na wynos. Zaoszczędź swój czas i skuś się na pyszne potrawy, które możesz pamiętać z dzieciństwa.

 

Dzisiaj jest niedziela 23 czerwca. Imieniny obchodzą: Józef, Wanda, Agrypina, Zenon, Albin, Anna