Dlaczego kujawski jest wyjątkowy?

 

Ten pszenny chleb na płynnym zakwasie to połączenie ciabatty w stylu sycylijskim oraz francuskiej bagietki. Proces jego powstawania trwa ponad 24 godziny, dzięki czemu zachowuje swą świeżość na dłużej. Długie prowadzenie ciasta oraz krótki okres pieczenia w bardzo wysokiej temperaturze zbliża go do wypieków z dawnych lat.

Jak powstaje?

 

Ciasto idealnie miękkie z chrupiącą skórką. Polecamy do degustowania z oliwą i octem balsamicznym.

 

  mąka: pszenna 550

  porowatość: wysoka, duże dziury

  skórka: gruba, przypieczona, chrupiąca

  proces: garowanie w koszyczkach, pieczenie na tle

zakwas: żytni, drożdźe

Nasze chleby
Cukiernia Sowa posiada w swojej ofercie 8 rodzajów pieczywa dostępnych w wybranych punktach w całej Polsce. Każdy z nich posiada inną charakterystykę i inaczej smakuje, jednak wszystkie łączy jedno - wielofazowe prowadzenie, które nadaje im odpowieni smak, zapach oraz wilgotność. Poznaj je i wybierz swój ulubiony.

 

Chleb firmowy 

 

Nasz flagowy produkt już od 10 lat dostępny na półkach Cukierni Sowa. Jest to chleb mieszany, pszenny na żytnim zakwasie. Posiada wyjątkowo chrupką skórkę i miękki środek o średniej porowatości. Wilgotny miękisz zachowuje na długo swoje właściwości smakowe dzięki dodatkowi maślanki oraz puree ziemniaczanego.

 

  mąka: pszenna 750, żytnia 720

  porowatość: średnia

  skórka: grubsza, chrupiąca

  proces: garowanie w koszyczkach, pieczenie na tle

zakwas: żytni, drożdże

Chleb królewski

 

Klasyczny chleb mieszany na żytnim zakwasie z przewagą mąki pszennej (65%) w składzie. Posypany mieszanką ziaren (siemię lniane, płatki owsiane, pestki dyni, ziarno słonecznika) jest przyjemnie chrupiący.  Posiada cienką skórkę i średnią porowatość.

  mąka: pszenna 750

  porowatość: średnia

  skórka: cienka

  proces: krótkie garowanie i pieczenie w foremkach

zakwas: żytni, drożdże

Chleb żytni

 

Chleb w 100% żytni. Wzrost ciasta spowodowany jest naturalną fermentacją zakwasu żytniego. W procesie wyrastania fermentacja jest spokojniejsza i dłuższa niż w innych rodzająch naszego pieczywa, gdyż do produkcji chleba żytniego nie używamy drożdży. Chleb pieczemy w formie, jest on wilgotny o niewielkiej porowatości.

 

  mąka: żytnia 720

  porowatość: niewielka

  skórka: grubsza, chrupiąca

  proces: długie garowanie, pieczenie w formie

zakwas: żytni

Chleb orkiszowy

 

Chleb składający się w 52% z mąki orkiszowej, wzrastający na zakwasie orkiszowo-żytnim. Orkisz to bardzo bogate w drogocenne składniki ziarno, w porównaniu z innymi zbożami najwartościowszy i najzdrowszy, dlatego warto sięgnąć po tę odżywczą bombę. Dodatek siemienia lnianego i moczonych ziaren słonecznika podkręca dodatkowo smak tego chleba.

 

  mąka: orkiszowa, żytnia 720

  porowatość: średnia

  skórka: średnio gruba

  proces: garowanie i pieczonie w formie

zakwas: żytno-orkiszowy, drożdźe

Chleb prowansalski

 

Klasyczne pszenne ciasto z subtelnym dodatkiem żytniego zakwasu. Jednak nie można powiedzieć, że jest to typowy chleb. Charakter nadają mu dodatki - suszone pomidory, zioła prowansalskie, czarne i zielone oliwki.

 

  mąka: pszenna 550

  porowatość: średnia

  skórka: średnio gruba

  proces: garowanie w koszyczkach, pieczenie na tle

zakwas: żytni, drożdźe

Chleb spychany

 

Chleb mieszany, bardziej pszenny niż żytni. Co go wyróżnia? Jako jedyny z naszych chlebów wyrasta i jest pieczony na blachach - jeden koło drugiego. Wilgotności jego miękiszowi dodaje maślanka, skórka jest chrupiąca z charakterystyczną kratką.

 

  mąka: pszenna 750, żytnia 720

  porowatość: średnia

  skórka: średnio gruba

  proces: garowanie i pieczonie na blaszce

zakwas: żytni, drożdźe

Chleb razowy

 

Chleb razowy (51%) z moczonym słonecznikiem na zakwasie żytnim. Charakterystyczną cechą mąki razowej jest fakt, że ziarna nie są oczyszczane, tak, jak ma to miejsce przy produkcji białej mąki z pełnego przemiału i mieli je się w całości. Przemiał jest jednorazowy, w rezultacie dając dość grubą mąka o nieregularnej konsystencji, ciemniejszym odcieniu, a nierzadko wyraźnych cząstkach łusek lub otrębów.

 

  mąka: razowa 2000, żytnia 720, pszenna 720

  porowatość: niewielka, miękisz zbity

  skórka: cienka skórka

  proces: garowanie i pieczonie w foremkach

zakwas: żytni, drożdźe