Zakwas do chleba: co warto wiedzieć?

 

Jak powstaje najlepsze pieczywo? Sprawdź, w jaki sposób przygotowuje się chleb na zakwasie. Poznaj porady doświadczonych piekarzy i przekonaj się, dlaczego warto zwrócić uwagę na jakość spożywanego ciasta chlebowego. Profesjonalnie przygotowane wypieki nie tylko świetnie smakują, ale też są zdrowe i pożywne.


 

Czym tak właściwie jest zakwas?

Na pewno wiele razy słyszałeś już o zakwasie. Być może jednak nie do końca zdajesz sobie sprawę z tego, co to jest. Otóż ciasto chlebowe poddawane jest procesom fermentacji. Piekarze łączą ze sobą mąkę i wodę, a następnie czekają na rozwój bakterii i drożdży. Powstała mieszanka ma lekko kwaśny zapach i wiele korzystnych dla zdrowia człowieka właściwości. Żytni zakwas:

  • Jest korzystny dla flory bakteryjnej w jelitach, co daje szansę na zwiększenie odporności organizmu i rzadsze łapanie infekcji,

  • zawiera liczne minerały, takie jak magnez, żelazo, cynk i wapń,

  • jest produktem o niższej zawartości węglowodanów, np. w porównaniu z jasnym pieczywem drożdżowym, dzięki czemu sprawdza się u osób będących na diecie.

Chleb na zakwasie często wybierany jest ze względu na swoje wartości odżywcze i smak. Świetnie sprawdza się do przyrządzania kanapek i stanowi zdrową przekąskę do pracy, szkoły i na wycieczkę.

Zrobienie zakwasu krok po kroku

Potrzebujesz tylko dwóch składników: mąki i wody. Przyda się również duże naczynie i ściereczka do jego przykrycia. Weź garść mąki i mieszaj ją z letnią wodą do momentu powstania jednolitego ciasta o gęstej konsystencji. Przygotowana w ten sposób mieszanka powinna być przechowywana w ciepłym miejscu, w temperaturze około 25 stopni Celsjusza. Wyrabianie zakwasu najlepiej rozpocznij z samego rana. Po 12 godzinach należy wszystko ze sobą wymieszać, przykryć miskę ściereczką oraz odstawić na noc.

Baza do pieczenia chleba nie powstaje w jeden dzień. Musisz poświęcić trochę czasu, ale z pewnością warto to zrobić. Najlepiej ustal sobie konkretne godziny, na przykład 8 rano i 20 wieczorem (ważny jest odstęp 12 godzin). Z rana dosypuj garść mąki i dodawaj do niej letniej wody. Dbaj o to, by za każdym razem uzyskać konsystencję gęstego ciasta naleśnikowego. Wieczorem natomiast mieszaj zawartość miski, a następnie przykrywaj ją ściereczką. Po 5 dniach takich zabiegów Twój zakwas jest już gotowy.

chleb-zytni-z-suszonymi-sliwkami-cukiernia-sowa

Dokarmianie zakwasu: co to oznacza?

Przygotowany przez Ciebie zakwas może posłużyć do wypieczenia więcej niż jednego chleba. Trzeba go jednak odpowiednio przechowywać. Mieszanka jest w stanie przeżyć w lodówce od 7 do 10 dni. Później, aby zachowała swoje właściwości, musi być dokarmiana. Jeżeli nie planujesz pieczenia, dokarmiaj ją raz w tygodniu. Ważne jest uaktywnienie bakterii i drożdży. Robi się to poprzez umieszczenie substancji w pokojowej temperaturze, a następnie dodanie do niej mąki i wody.

Po czym poznać, że zakwas jest dobry? Rozwarstwianie się jej naturalnym zjawiskiem, które może występować. Jeśli na górze pojawi się płynna warstwa, nie trzeba się tym przejmować. Różny może być też zapach mieszanki. Produkt nie nadaje się do użytku wtedy, gdy zmieni kolor na czarny, czerwony lub zielony i pojawi się na nim pleśń.

Pieczywo na zakwasie w naszej ofercie

Samodzielne pieczenie chleba to spore wyzwanie, które wymaga czasu, zdolności i cierpliwości. Cukiernia Sowa pomaga klientom rozwiązać ten problem. Można u nas nabyć gotowe wypieki przyrządzone na bazie starannie dobranych składników. Dużym uznaniem wśród klientów, którzy są zwolennikami zdrowego odżywania, cieszy się na przykład bułka żytnia razowa IG. Jej indeks glikemiczny wynosi 44,4, dlatego doskonale sprawdzi się u osób stosujących dietę o niskim IG.

Pyszne śniadanie tylko z Cukiernią Sowa

Nie wyobrażasz sobie śniadania bez apetycznych kanapek? Wybierz pieczywo na zakwasie! To często polecany przez dietetyków składnik codziennej diety. Gdzie kupić najlepszy chleb żytni lub orkiszowy? Sprawdź, gdzie jest nasza cukiernia i wybierz się na zakupy. Posiadamy wiele punktów sprzedaży w Polsce i Europie.